We wtorek, 5 października 2021 roku w sali wielofunkcyjnej biblioteki odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Wokół tradycyjnej zabudowy drewnianej Wyryk”. Zadanie zostało zrealizowane w ramach programu „Etno Polska 2021” na który biblioteka uzyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Sportu i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu było ukazanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego miejscowości Wyryki, jak również przedstawienie unikatowych, lecz zanikających zjawisk związanych ze spuścizną kultur tradycyjnych występujących na obszarach wiejskich.

Były to także działania promujące lokalnych twórców, rękodzielników połączone z prezentacją wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych. Lipcowy „Jarmark Leśny w Wyrykach” skupił lokalnych rękodzielników, artystów, twórców, przedstawicieli ginących zawodów – zajmujących się obróbką drewna w najróżniejszej postaci. Odbył się plener rzeźbiarski wraz z wystawą poplenerową. Warsztaty pozwoliły na bezpośredni kontakt z twórcami ludowymi, miłośnikami i kontynuatorami bogatej tradycji i specyfiki naszego regionu.

Od kwietnia, także w ramach tego samego projektu, włodawscy muzealnicy prowadzili badania terenowe skupione na dokumentowaniu tradycyjnej zabudowy drewnianej. Przy współpracy z Uniwersytetem Marii – Curie Skłodowskiej i Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie powstały opracowania naukowe. Efektem tych wszystkich działań jest publikacja pod tytułem: „Wyryki-wieś z drewna budowana. Charakterystyka wiejskiej zagrody i standardy jej zachowania” dokumentująca zachowaną architekturę drewnianą wraz z wnioskami na temat zjawisk i przemian kulturowych zachodzących w dziedzinie etnologii i kultury krajobrazu.

Wszystkich zainteresowanych nabyciem bezpłatnego egzemplarza książki zapraszamy do biblioteki.