W dniach od 16 do 18 lipca w Wyrykach będzie można bezpośrednio doświadczyć przyjemności i trudów związanych z obróbką drewna, poznać tajniki sztuki rzeźbiarskiej oraz tradycyjnego rzemiosła.

W piątek i sobotę przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej oraz w niedzielę – 18 lipca, podczas XI Jarmarku Leśnego w Wyrykach, odbędą się warsztaty rzeźbiarskie i pracy twórczej w drewnie. W te trzy dni będzie można obserwować pracę twórców i rzemieślników, dotknąć drewnianej materii i przyborów służących do jej obróbki. Będzie można włączyć się w wykonanie rzeźb, zabawek, koszyków, łyżek, beczek, sit i dowiedzieć się czegoś więcej, np. o technice budowania metodą „na jaskółczy ogon”. Planowane wydarzenie będzie także okazją do poznania ludzi, ich pasji tworzenia w drewnie, ale także poznania tajników ginących już rzemiosł wykorzystujących w swojej pracy drewno.

Jarmark Leśny w Wyrykach to także przestrzeń dla tych, którzy chcą zaprezentować i sprzedać swoje wytwory wykonane z drewna – zarówno dzieła sztuki, jak i przybory codziennego użytku. Jarmark to także miejsce integracji i spotkań, miejsce dobrej zabawy dla dzieci, młodzieży i całych rodzin – dla każdego zainteresowanego tematyką lasu, przyrody, sztuki i specyficznego klimatu wsi – z drewna budowanej.

Natomiast dla wszystkich, którzy będą szukać cienia i schronienia od jarmarkowego zgiełku, na terenie Gminy Wyryki otwarte są Lasy Włodawskie ukazujące na swoich ścieżkach nie tylko różnorodność, zasobność i piękno przyrody, ale także wiele dekad wspólnej historii człowieka i lasu.

Dzięki dofinansowaniu, jakie Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrykach uzyskała ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”, możliwe jest podjęcie działań ukazujących specyficzny klimat Wyryk z tradycyjną zabudową drewnianą.

Plakat XI Jarmark Leśny w Wyrykach 2021