„Emocje i uczucia w bibliotece” były tematem warsztatów literacko-twórczych dla uczniów klas I- III ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Wyrykach, które odbyły się 22.11.2022 r.

Inspiracją do spotkania były książki „Kolorowy Potwór” Anny Llenas i „Uczuciometr detektywa krokodyla” Susanny Isern a także filmy animowane traktujące o emocjach. Dzieci spotkały się z nietuzinkowym bohaterem – Kolorowym Potworem, który na powitanie po prostu wyskoczył z książki. Historyjka o potworku wprowadziła dzieci w fascynujący świat emocji, wyrażonych za pomocą kolorów i rozmaitych min. Dzięki książce „Uczuciometr detektywa krokodyla” uczniowie poznali dziesięć różnych uczuć i stanów emocjonalnych: radość, strach, smutek, wstyd, złość, zaskoczenie, miłość, zazdrość, zawiść oraz wstręt. Książka opisuje ich objawy oraz sytuacje, w jakich mogą się pojawić. Druga część to zaproszenie do zabawy i wcielenia się w rolę detektywa. Trzecia – uczy, jak radzić sobie z różnymi emocjami i w jaki sposób je kontrolować za pomocą uczuciometra, czyli koła podzielonego na dziesięć części – każda z nazwą innego uczucia i skalą jego intensywności: wysokiej, średniej i niskiej.

Dziękujemy za miłe i pełne pozytywnych emocji spotkanie.

Spotkanie było jedną z inicjatyw projektu „Książka łączy pokolenia” realizowanego przez bibliotekę w programie Partnerstwo dla książki 2022 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Belka z logotypami Partnerstwo dla książki 2022